Sanikhaber.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan Telefonda Önce Trump, Sonra ise Putin ile Görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan Telefonda Önce Trump, Sonra ise Putin ile Görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün ilk olarak Amerika Başkanı Donald Trump ile sonrasında ise Rusya Başkanı Putin ile telefonda arka arkaya konuştu. Görüşmenin sebebi Suriye ile Katar’dı. Trump’la yapmış olduğu görüşmede Suriye’de yerleşik olan PYD/YPG’ye verilmiş silahların Türkiye’yi rahatsız ettiği konusuydu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Partinin Genel Merkezinde MKYK toplantısının devam ettiği sürelerde Trump’la telefon görüşmesi yapmak üzere Cumhurbaşkanlığı’na gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, MKYK’nın başkanlığını ise geçici olarak Başbakan Yıldırım’a bıraktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında geçen telefon görüşmesi 40 dakikaya yakın sürdü. Görüşmenin konusu ise Katar krizi ve terör örgütüyle mücadele idi. Erdoğan, yapmış olduğu 40 dakikalık telefon görüşmesinde Başkan Trump’a terör örgütü PYD-YPG’ye tahsis edilen silahlarla ilgili Türkiye’nin bu durumu hoş karşılamadığını belirtti. Yapılan telefon görüşmesiyle alakalı olarak Beştepe’den basın açıklaması yapıldı ve şu şekilde söylendi:

MÜZAKEREYLE HALLEDİLMELİ
“Savunma sanayii ve ekonomi alanında ikili ilişkilerin ele alındığı görüşmede, körfezde Katar ekseninde yaşanan gerilim hakkında da görüş teatisinde bulunulmuştur. Görüşmede, gerilimin bir an önce düşürülmesinin, sorunların müzakerelerle halledilmesinin, bölgenin güvenliği ve istikrarı açısından da önemli olduğu vurgulanmıştır. Cumhurbaşkanımız, görüşme vesilesiyle, PKK, FETÖ ve DEAŞ dahil terörün her türüne karşı çıkmanın önemine dikkati çekmiştir. İki lider, terörizmle mücadelede işbirliğinin daha da güçlendirilmesi ve terörün finansmanının önlenmesi hususlarında da mutabık kalmışlardır.”

Erdoğan, Trump ile görüşmesinin arkasından Rusya Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü.
Putin ile görüşmesinde ise çoğunlukla Suriye konusu geçti. Putin, Erdoğan’ın geçmiş Ramazan Bayramı’nı da kutlamayı unutmadı. Kremlin’in yaptığı açıklamada ise, “Putin ile Erdoğan, Suriye krizi çözümüne yönelik önemli konuları ele aldı. Telefon görüşmesi Rusya, Türkiye ve İran tarafından başlatılan Astana süreci 5. tur görüşmelerini kapsadı” diye belirtildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ