Sanikhaber.com

Bazalt, Granit ve Küp Taş Ustalarının Önemi

Bazalt, Granit ve Küp Taş Ustalarının Önemi

Granit taş üretimi Türkiye standartları içerisinde dikkate alındığında yapım işlemi oldukça zor ve uzun emek verilerek elde edilen bir durumdur. Granit küp taş üç çeşit olarak gruba ayrılır. Bunlar kırma, kesme ve tamburlu çeşitler olarak göze çarpar. Fiyat parametresi açısından göz önüne geldiğinde kırma granit küp taştan tamburlu granit küp taşa kadar artan bir ivme söz konusudur. Doğal kırma granit küp taşlar yüksek basınçlı hidrolik presler ile kırılma işlemi meydana gelirken, kesme granit küp taşlar ise este mermer makineleri yardımı ile kesilmesinin sonrasında ebatlama makinesinde talep edilen ebata göre biçimi verilir.

Granit dışında bazalt küp taşı bilmekte fayda var. Aşınma ve iklim koşulları göz önüne getirildiğinde oldukça sağlam bir yapıya sahip olması gibi bazalt özellikleri ile beraber en fazla tercih gören doğal taşlardan biri olarak gösterilir. Bazalt küp taş üretim yönünden her tarz ve modelde üretimi yapılarak birçok alanda kullanılır. Diğer yapay taşlara göre kıyaslaması yapıldığında kullanımı oldukça kolaydır.

Bununla beraber dikkat çeken diğer durum ise küp taş ustaları oluyor. Küp taş ustası nesilden nesile devam eden ve ülkemiz koşulları içerisinde yeni ustalar yetiştirilmesi oldukça azalan bir duruma sürükleniyor. Bu durum göz önüne geldiğinde hali hazırda işlerini devam ettiren küp taş ustalarına daha fazla gereken değer verilmelidir.

ergagranit.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ