Sanikhaber.com

Batman’da Kümeslerindeki Tavuklarını Telef Ettiği İddiasıyla Köy Halkı, 2 Metrelik Engerek Yılanını Kürekle Öldürdü

Batman’da Kümeslerindeki Tavuklarını Telef Ettiği İddiasıyla Köy Halkı, 2 Metrelik Engerek Yılanını Kürekle Öldürdü

Batman’ın merkez köylerinden olan Demirlipınar’da tavuk kümesinde bulunan 2 metre boyundaki engerek yılanı tavukların bir kısmını telef etti. Köylüler kürek ile dev yılanı öldürdü. Öldürülen engerek yılanının midesinden yediği tavuğun çıktığını dile getiren Mehmet Şah Doğan, “İlk kez köyümüzde böyle büyük bir yılanı görüyoruz. Uzunluğu 2 metreyi bulan, kalınlığı ise 10 santim olan yılan bizi dehşete düşürdü” diye konuştu. Batman Doğa Koruma ve Milli Parklar il Müdürü Ercan Turan, köylüler tarafından öldürülen engerek yılanının Doğu ve Güneydoğu’da çok sayıda olduğunu ve sayısı çok olduğu kadar fazla tehlike barındırdıklarını da dile getirdi.

2 metrelik engerek yılanını çok zor bir şekilde öldürdüklerini söyleyen kümesin sahibi Mehmet Şah Doğan, ilk kez böyle bir yılan gördüklerini ve kümesteki hayvanların çoğuna zarar verdiği için öldürdüklerini belirtti. Bir hafta boyunca hayvanlarının azaldığını bunun için nöbet tuttuklarını dile getiren kümes sahibi, “Son günlerde kümes hayvan sayımız azalıyordu. Acaba kümeslere tilki mi dadanıyor diye neredeyse nöbet tutacak hale gelmiştik. Komşumuzun 3 tavuğu ile 1 kuzusunu telef eden 2 metre uzunluğundaki yılanı kümeste görünce gözlerimize inanamadık” ifadelerini kullandı.

“KÜREKLE ÖLDÜRDÜĞÜMÜZ YILAN İÇİNDEN TAVUK ÇIKTI”
Köylerinde ilaçlama çalışmalarının az olduğu için bu sene akrep ve yılan sayısının bir hayli çoğaldığını dile getiren Doğan, “Bahçemizin kümesinde iki-üç tavuğumuz ile hindi telef edilmiş vaziyetteydi. Bir tavuğu yediği sırada yılanı fark ettik. Kürekle öldürdüğümüz yılanın içinden tavuk çıktı. 2 metre uzunluğundaki yılanı güçlükle etkisiz hale getirdik. İlk kez köyümüzde böyle büyük bir yılanı görüyoruz. Uzunluğu 2 metreyi bulan, kalınlığı ise 10 santim olan yılan bizi dehşete düşürdü” diye konuştu.

Batman Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürü Ercan Turan, köylülerin öldürdüğü yılanın gece avlanan ve çok tehlikeli olan Engerek yılanı olduğunu dile getirerek, “Doğu ve Güneydoğu bölgesinde yaygın bir yılan türüdür. Tavuk, tavşan gibi hayvanlarla beslenir. Avını önce zehir ile telef eder, sonra yutar, tehlikeli bir yılandır” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ