Sanikhaber.com

Artan Sıcaklıklar Nedeniyle Domates Fiyatlarının 30 Kuruş’ a Kadar Düştüğü Gözlemlendi

Artan Sıcaklıklar Nedeniyle Domates Fiyatlarının 30 Kuruş’ a Kadar Düştüğü Gözlemlendi

Artan sıcaklıklar nedeniyle vatandaş her ne kadar sıcaktan şikayet etse de meyve ve sebzeler de fiyatların düşmesiyle yüzler gülmeye başladı. Sıcaktan zarar gören sebzeler kendilerini çok ucuz fiyatlara pazarlar da buluyorlar. Buna örnek olarak bir ara çok yüksek fiyatları gören domates Adana’ da yaşanan aşırı sıcağa bağlı olarak Adana ‘ da bulunan haller de 30 kuruşa kadar inmiş durum da.

Nisan ayının sonları Mayıs ayının başlarına doğru domates fiyatlarının aşırı yükseldiği 8 lirayı bulduğu ülkemiz de o zamanlar tane hesabı alınırken şu an sıcaklıkların artması nedeniyle zarar gördükleri için 2017 yılında en düşük fiyatı olarak 30 kuruşa kadar düşmüştür. Tüm Türkiye’ yi yoğun bir şekil de etkileyen sıcak hava tarladaki domateslere zarar vermekte bu yüzden fiyatlar 30 kuruşlara kadar düşmüş bulunmakta. Düşük fiyatları fırsat olarak değerlendiren vatandaşlar domateslerden bolca alarak salça yapımın da kullanıyor.

Yüreğir Sebze ve Meyve Hali Komisyoncular Derneği Başkanı olarak görev yapan Mehmet Çayır, “Domates şimdi 30-40 kuruşa kadar düştü. Daha önce Adana’da bile 5- 6 liraya yükselmişti. Fiyatların düşmesinde havanın aşırı sıcak olmasının da etkisi var. Tarlada domatesler neredeyse pişmiş durumda. Güneş ürünü yaktı tarlada. Kötü mal piyasadan çekildikten sonra biraz fiyatlarda yükselme olabilir ama çok büyük bir yükseliş beklemiyoruz” ifadelerini kullandı. Buna ek olarak ise artan sıcaklıklar nedeniyle karpuz fiyatlarının da 15 – 20 kuruşlara kadar indiği belirtiliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ