Sanikhaber.com

Araplar Sektörün Yüzünü Güldürdü Bir Defada Tam 20 Bin TL Harcama Yapıyorlar

Ortadoğu turist kozmetik firmaların artık yüzü gülecek. Normal sepet ortalaması 2-3 kat alışveriş yapan Arap turistler, tek seferde 20 bin TL’lik ürün alımı yapıyor. Türkiye’de kozmetik dükkanların kapısını son dönemde en çok Ortadoğulu turistler rağbet ediyor. Bölge ülkelerinden turistler, özellikle kozmetik alışverişini Türkiye’den yapıyor.

Araplar Sektörün Yüzünü Güldürdü Bir Defada Tam 20 Bin TL Harcama Yapıyorlar

Sadece kozmetik almak için Türkiye gelenler bile oluyor. Normal sepet ortalaması 2-3 kat alışveriş kozmetik dükkanların gelirleri çoğalıyor. Sephora, Gratis, M.A.C, Eyüp Sabri Tuncer, Flormar ve Golden Rose gibi markaların mağazaları bu ilgiden nasibini aldı.

Perakende sektörü içinde en hızlı büyüme gösteren Türkiye kozmetik pazarı global markaların yanı sıra Ortadoğulu yatırımcının da dikkatini çekti. Türk markaların kapısını çalarak satın alma, ortaklık, franchise tekliflerinde bulunuyorlar. İstiklal caddesinde diğer mağazalar Kepenk kapatırken kozmetik markaları ikinci mağazalar açıyor. 20 markanın bir sene içinde 597 mağaza açması bekleniyor.

İHRACAT YÜZDE 60’LARI BULUYOR

Son dönemde başta İstanbul olmak üzere Türkiye’ye Ortadoğulu turist artışı kozmetik firmalarına da çok yaradı Eyüp Sabri Tuncer Genel Müdür Yardımcısı Atilla Arıman, özellikle Karaköy ve Tarihi Bedesten Çarşısı’nda yer alan mağazalarına yoğun ilgi olduğunu söyledi.

Ortadoğulu müşteriler içinde tek seferde binlerce liralık alışveriş yapan müşterileri olduğunu söyleyen Arıman, “Özellikle ud serisi ürünlerimizden tek defada 10 bin TL’ye varan alışverişler oluyor. Daha yüksek tutarlı alışveriş talepleri içinse bulundukları ülkelere teslimat yapacak şekilde organize oluyoruz.

Başta kişisel bakım ürünleri olmak üzere gül, ud, amber ve yeni İstanbul temalı Eau de Cologne serilerine Ortadoğuluların yoğun ilgi gösterdiklerini söyleyen Arıman, zaman zaman mağaza konseptlerini bulundukları ülkelere taşımak isteyen girişimci müşteriler bile olduğunu söyledi.

Ortadoğulu turist alışverişinin ciroda önemli bir yer tutsa da asıl önemli gelişmenin bölge ülkelerine ihracatta kendisini gösterdiğini söyleyen Arıman, “Bu ülkelere yaptığımız direkt ihracat satışlarının payı da toplam ihracat cirosu içinde yüzde 60’lara yaklaşıyor.

Gerek franchaise, gerekse satın alma konusunda başarılı Türk kozmetik markaların talep gördüğünü söyleyen Arıman, “Bizlere de çeşitli fon yönetimleri aracılığı ile buna benzer birleşme ya da şirket satın alma talepleri geliyor. Fakat pek sıcak bakmıyoruz.

BİR SEFERDE 10 BİN-20 BİN TL’LİK ÜRÜN ALIP ÇIKIYOR

M.A.C İstanbul mağazasından bir yetkili de Ortadoğulu turistlerin kozmetik alışverişlerinde çok eli açık olduğunu söyleyerek, “Bir defada 10 bin liralık, 20 bin liralık alışveriş yapan turistler oluyor. Bazı günler sadece Ortadoğu’lu turiste satış yapıyoruz. Hatta makyaj yaptıranların sayısı da çok fazla. Birçoğu aldıkları ürünleri ülkelerinde eşe dosta hediye yaparken bazısı da satış yapıyor.

İLGİ ARTARAK DEVAM EDİYOR

İran başta olmak üzere birçok Ortadoğu ülkesinden gelen turistlerin yoğun ilgisini çektiklerini söyleyen Flormar Pazarlama Direktörü Can Dilek de, genel bir tercih olarak toplu alışveriş yaptıklarını söyledi. Türkiye mağazacılık ciroların yüzde 10’u turistlerden geldiğini söyleyen Dilek, Ortadoğulu turistin normal sepet ortalamasının 2-3 kat harcama yaptığını söyledi. Türkiye’ye ilginin yüksek olduğunu ve giderek çoğalarak devam ettiğini gördüklerini dile getiren Dilek, Türkiye’nin her geçen gün daha da cazip bir yatırım coğrafyası haline geleceğini söyledi.

TÜRKİYE’DE PAZAR 8 MİLYAR TL

KTSD Genel Koordinatörü ve aynı zamanda TOBB Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayi Meclisi Başkan Yardımcısı Vuranel Okay’ın vermiş olduğu bilgilere göre; 2015 senesinde kozmetik sektörü ihracatı 1.2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye’nin ihracatına bakıldığında İran’ın ağırlığı çoğaldığı görülüyor. İran’a en çok saç ürünleri, makyaj ve cilt bakım ürünleri ihraç ediliyor. Bir diğer canlı pazar ise Kuzey Afrika. Buraya da traş ürünleri, deodorantlar ve renkli kozmetikler ihraç ediliyor.

Her sene yüzde 10 büyüyen dünya kozmetik sektörü 460 milyar dolarlık hacme sahip. 2020’de 675 milyar dolar seviyesine çıkması öngörülüyor. Türkiye’de ise 8 milyar TL’nin üzerinde. Normal koşullarda kozmetik tüketimi TL bazında yüzde 10-20 arasında artış yaşanıyor son senelerde muhtelif iç ve dış etkenler neticesinde döviz bazında yerinde sayıyor. Türkiye’de kişi başına düşen kozmetik harcaması 30 dolar. Avrupa ve Amerika’da bu rakam çok daha yüksek.

GERÇEK AĞAÇTAN TÜTSÜNÜN FİYATI 200 BİN TL

Körfez turistlerin Türkiye’ye ilgisini gören 85 senelik lüks Suudi arabistan markası Abdul Samad Al Qurashi, mağazalaşmış. Dünya çapında 400 mağazası ve 600 satış noktası olan markanın İstanbul ve Ankara’da ikişer mağazası var.

Hepsi de kendine ait. Suudi Arabistan’ın en ünlü ve büyük markası Abdul Samad Al Qurashi, 200 liradan başlayarak 20 bin liraya kadar esans ve parfüm, 200 liradan başlayarak 200 bin liraya kadar da tütsü satışı yapıyor.

Ortadoğulu turistlerin markayı çok iyi bildiğini ve bilenlerin gelip yüklü alışveriş yaptıklarını söyleyen mağaza yetkilisi Muhammed Hicazi, müşterilerinin standart olduğunu ve en çok ilgiyi doğal tütsülerin gördüğünü belirtti.

Hicazi, Ortadoğulu bayanların özellikle banyodan sonra saçlarını güzel koksun diye kullandığı tütsülerin, Tayvan, Hindistan gibi ülkelerden gelen doğal ağaçlardan olduğunu ve hiçbir kimsayal made olmadığını belirtti.

Ayrıca Hicazi, 3 gramlık gül esansı için 2 bin gül kullanıldığını ve 3 gramlık şişenin fiyatının bin 250 TL olduğunu belirterek, Ortadoğuluların gül kokusuna özellikle düşkün olduğunu kaydetti. Ayrıca Suudi Arabistan Kralı’nın parfümünü satan marka, gümüş kutusunda olan bu parfüm için 15 bin TL istiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ