Sanikhaber.com

Angela Merkel’in Sözlerine Donald Trump’tan Cevap Geldi. Amerika ile Almanya Birbirine Girdi

Angela Merkel’in Sözlerine Donald Trump’tan Cevap Geldi. Amerika ile Almanya Birbirine Girdi

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in “ Biz Avrupa’da kaderimizi kendi ellerimize almalıyız” şeklindeki sözlerine okyanus ötesinden cevap geldi. Amerika Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump, Merkel’in açıklaması üzerine Twitter hesabından “Almanya ile devasa bir ticaret açığımız bulunuyor, Bir de NATO’ya borçlarını ödemiyorlar. Amerika için çok kötü, bu değişecek” şeklinde cevap niteliği taşıyan bir tweet paylaştı.

Trump’ın Attığı Tweet Almanya Gündemine Bomba Gibi Düştü

Amerika Birleşik Devletleri Lideri Trump’ın yaptığı açıklama Almanya’da soğuk duş etkisine sebep oldu. Soyal Demokrat Parti (SPD) meclis başkanı Thomas Oppermann yaptığı açıklamada “Trump  bu tweeti atarak Almanya’yı siyasi bir düşman olarak gördüğünü belli etti” dedi.

Haftasonu Yapılan G7 Zirvesi Köprüleri Yıktı

Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen G7 zirvesinde Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa arasındaki siyasi görüş ayrılıkları açığa çıkmıştı.

Merkel, Berlin’de katıldığı bir davette Amerika ile yaşanan olayın hayal kırıklığına sebep olduğunu ifade etmişti. Başka ülkelere sırtını dayama zamanlarının eskide kaldığını belirten Merkel, Avrupa olarak kaderimizi kendi elimize almalıyız’ şeklinde konuştu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Başka devletlere tamamen güvenebileceğimiz zamanlar geride kaldı. Bunu son günlerde anladım. Fakat biz avrupa ülkeleri olarak kendi istikbalimiz için kendimiz mücadele vermeliyiz. Kendi kaderimiz için” dedi.

Alman Basınında Amerikaya Güvenilmeyeceği Yazıyor

Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung, olaylara ilişkin “Merkel yapmış olduğu bu tespitle Amerika ile köprüleri henüz tam anlamıyla yıkmadı. Fakat yıkıcı bir tutum sergilemiş oldu: Amerika bundan sonra bizim için güvenilir değil. Bu güçlü bir itham. Bedelinin ne olacağını Almanlar ve Avrupa devletleri bilmiyor. Merkel yapmış olduğu açıklamalarda kader kavramını bilerek kullandı” şeklinde yorumlamalarda bulundu.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ