Sanikhaber.com

Ambargo Üzerine Katar’dan Açıklama Geldi! Katar Maliye Bakanı El-Emadi: Ekonomimiz Çok Sağlam, Ambargoların Faydası Olmaz

Ambargo Üzerine Katar’dan Açıklama Geldi! Katar Maliye Bakanı El-Emadi: Ekonomimiz Çok Sağlam, Ambargoların Faydası Olmaz

İngiliz gazetesine demeçler veren Katar Maliye Bakanı Ali Şerif el-Emadi, doğaz gaz satışından elde edilen gelir sonucu oluşan ekonomimiz her turlu yaptırımı savurabilecek güçtedir. Suudi Arabistan, Mısır,Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, teröre yandaşlık yaptığı iddiasıyla Katar’a ambargo koydu. El-Emadi, “Gayri safi yutiçi hasılanın %250’sine denk gelen ulusal varlık fonlarına sahibiz. Katar Merkez Bankası rezervlerimiz var. Maliye Bakanlığı’nın stratejik rezervleri var.” şeklinde konuştu. Katar’a ambargo uygulayan ülkelerin Katar’dan daha zengin olmadığını, ekonomik olarak daha güçlü olduklarını söyledi. El-Emadi ambargo uygulayan ülkelerin ekonomik sorunlarından bahsederken:
“Bahreyn ve Mısır’ın kredi notu çok aşağılarda. Suudi Arabistan’a baktığımızda mali durumlarıyla ilgili sorunlar yaşadıklarını görüyorsunuz. Bölgede en hızlı ekonomik büyümeyi gerçekleştiren ülkeyiz. Bize en yakın Körfez İşbirliği Örgütü üyesi olan Birleşik Arap Emirlikleri’nden %40 daha hızlı büyüme gösteriyoruz.” dedi.

Bölgedeki Arap ülkeleri geçtiğimiz ay, teröre destek verdiği iddiasıyla Katar’a ambargo uygulamaya başladı. Aynı ülkeler geçtiğimiz haftalarda 13 maddelik istek listesi açıklamış, Katar’a uygulanan ambargonun ortadan kalkması için bu isteklerin yerine getirilmesi şart koşuldu. 13 maddelik listede ise ilginç kararlar yer aldı. Öncelikle Türkiye’nin Katar’daki askeri üssünün kaldırılması, El Cezire’nin yayını kesmesi, Yemen’de faaliyet gösteren Husilere destek vermeyi kesmek gibi pek çok karar listede yer aldı.
Katar ise yayınlanan bu liste karşısında cevabını geciktirmedi ve uygulaması kolay talepler değil, daha uygun maddelerle gelinmesi halinde sağlıklı bir diyalog kurulabilir dedi. Uzun zamandır Körfez’de bu kadar büyük bir olay çıkmadı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ