Sanikhaber.com

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal’dan Önemli Açıklama!

AK Parti sözcüsü Mahir Ünal, 18 yaşındaki gençlere milletvekili seçilme hakkı verildiği gibi belediye başkanı seçilme hakkının da verileceğini açıkladı.

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal’dan Önemli Açıklama!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, 18 yaş için belediye başkanlığı yolunun açılacağını ilan etti.

Ünal, “Belediye başkanlığına 18 yaşında aday olunabilecek mi” sorusuna, şöyle yanıt verdi:
“MAHALLİ İDARELER KANUNU’NA EKLEYECEĞİZ”

Biz dedik ki ‘Siz bir insana seçme hakkı verirseniz, seçilme hakkı da vermeniz gerekiyor.’ Son Anayasa değişikliğiyle milletvekilliği seçme ve seçilme yaşını 18’e indirdik. Anayasada yapılan bu düzenleme çerçevesinde Mahalli İdareler Kanunu’na da bunu ekleyeceğiz.

“18 YAŞI BÜTÜN SEÇİLME ALANLARIYLA UYUMLU HALE GETİRECEĞİZ”

Yani sadece milletvekilliğiyle sınırlı tutmayıp, bunu bütün seçilme alanlarıyla uyumlu hale getireceğiz. O yüzden 18 yaşında belediye başkanı olabilir mi, iyi bir soru. 14 yaşında üniversiteyi bitiren insanlar var günümüzde. Dolayısıyla 18 yaşında belediye başkanlığı yapabilecek bir profil olur mu, olur.

“18 YAŞINDAKİ GENÇ BİR ŞEHRİ YÖNETEBİLİR”

21 yaşında İstanbul’u fetheden bir geleneğin içerisinden geliyoruz. 18 yaşında genç bir adam, bir şehri yönetmenin sorumluluğunu üstlenebilir mi? Üstlenemez demek, 18 yaşındaki bir adama aslında ön yargıyla yaklaşmak demektir. Ben yönetebilir diye düşünüyorum.

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulunda 19 ve 20 yaşında üyelerin olduğuna işaret eden Ünal, bu isimlerin son derece başarılı olduklarını vurguladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ