Sanikhaber.com

Afyonkarahisar Devlet Hastanesinde Doktorları Şaşırtan Bağırsak Ameliyatı!

Afyonkarahisar Devlet Hastanesinde Doktorları Şaşırtan Bağırsak Ameliyatı!

Türkiye’de sıradışı bir olay daha meydana geldi. Olay bu sefer Afyon ilinde gerçekleşti. Yaşlı bir kadının karın ağrısı şikayeti üzerine Devlet Hastanesine gitmesiyle yapılan ameliyatta karnından lastik büyüklüğünde tıkanmış bağırsak çıkarıldı. Böyle birşeyle ilk defa karşılaştıklarını belirten ameliyatı gerçekleştiren doktarlar şaşkınlarını gizleyemedi. Normalde 4 cm olması gereken bağırsağın 25 cm’ye genişlemesi büyük şok etkisi yarattı.

67 yaşında olan Hatice Kurt isimli kadın 5 gün önce karın ağrısının başladığını söyledi. Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Murat Yülüklü tarafından muayenesi gerçekleştirilen kadının acilen ameliyata alınması karar verildi. Operasyonu Dr. Yülüklü, öncülüğünde bir ekip gerçekleştirdi. Dr. Yülüklü, dünyada nadiren görülen bir vaka ve buna bağlı olarak da nadiren yapılan bir ameliyat gerçekleştirdiklerini belirtirken, “67 yaşındaki kadın hasta dört günlük bir karın ağrısı, şişkinlik, bulantı, kusma gibi şikayetlerle acil servise başvurdu. Hasta acil serviste değerlendirildiğinde ileri derecede karnı şiş vaziyetteydi. Karnı oldukça genişlemiş haldeydi. Yapılan tetkiklerde kalın bağırsağında bağırsak tıkanması dediğimiz bir rahatsızlık saptadık. Ama bağırsak ileri derecede genişlemiş vaziyetteydi. Hastayı stabil hale getirip acil ameliyata alma kararı aldık. Ameliyata aldığımızda kalın bağırsağı düğümlenmesi ve kendi etrafında döndüğü ve ileri derecede şişerek genişlemiş vaziyete geldiğini gördük ve bu şekilde nadir gördüğümüz bir vaka. İleri derecede şişmiş ve karın içerisinde hapsolmuş bir bağırsağı gördük ekip olarak. Yaklaşık 150 santimetre olan bağırsağın yarısını 75 santimetresini çıkartma gereği duyduk. Bağırsak çok ileri derecede genişlemişti ve bunun normali 4-5 santim kadar olacak. 20-25 santime kadar yani bir araba tekeri kadar genişlemiş bir bağırsak boyutu vardı. Kalan kısımları birleştirdik ve hastayı ameliyattan sonra yoğun bakıma dahi almayarak serviste takip ettik. Hastanın buna da ihtiyacı olmadı. Ameliyatından sonra altıncı gün de yemeğini yeyip suyunu içmeye başlamıştır ve yaklaşık 10 gün sonra da önceki eski şifalı haline kavuşturduk” şeklinde konuştu.

“HİÇBİR YERİME ELİMİ DEĞDİREMEDİM”

Riskli bir ameliyatın ardından sağlığına kavuşan Hatice Kurt isimli kadın şu şekilde açıklamalar yaptı;

“Benim bağırsak şikayetim vardı. Ben buraya şiddetli karın ağrıları nedeniyle geldi. Dört gün boyunca ağrı çektim. Sonra iyice şiştim hiçbir şey yapamadım. Hiçbir yerime elimi değdiremedim. Sağ olsun buraya gelince ameliyat etti ve kendime geldim. Şimdi hiçbir ağrım sızım yok. Sadece dikiş yerlerim acıyor onun dışında çok iyiyim sağlıklıyım. Doktorların hepsinden Allah razı olsun.” ifadelerinde bulundu.

İHA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ