Sanikhaber.com

ABD’yi Açık Açık Tehdit Yaptı Uzak Durun

İran Devrim Muhafızları komutanı Muhammed Ali Caferi, ABD’nin Orta Doğu’da üsleriyle ilgili çok sert bir şekilde uyarılar yaptı.

ABD’yi Açık Açık Tehdit Yaptı Uzak Durun

İran Devrim Muhafızları gücünün komutanı Muhammed Ali Caferi, ABD’nin Orta Doğu’da askeri üstlerin İran’dan 1000 kilometre uzağa götürmesiyle ilgili uyarı yaptı.

Caferi, yanlış hesapların bedelini çok ağır olacağını söyledi. ABD savunma bakanlığı sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine-Galloway ise, “Bu sözler üzerine kendi konumumuzu değiştirme gibi bir niyetimiz yok.

Trump yönetimi balistik füze programından dolayı İran’a yapılacak yeni yaptırımları dün yürürlüğe girdi ve İran’ın Ortadoğu’da yapmış olduğu “kötülüklerin” 2015 senesinde Batılı ülkelerle imzaladığı nükleer anlaşmanın getireceği her türlü olumlu katkıyı ortadan kaldırdığını açıkladı.

Tasnim ve diğer devlet ajansların vermiş olduğu habere göre Caferi, “Eğer ABD İran’a ve Devrim Muhafızları’na karşı yaptırım uygulamak istiyorsa o zaman bölgede üslerini İran’ın 1,000 km uzağına taşımalı ve yanlış hesap yaparsa bedelini çok ağır ödeyeceğini bilmeli.

ABD savunma bakanlığı sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine-Galloway ise, “Bu sözler üzerine kendi konumumuzu değiştirmek gibi bir niyetimiz yok.

ABD’nin Körfez’in batı kıyısındaki Katar ve Kuveyt’te askeri üsleri var. Ayrıca Amerikan Beşinci Filosu da Bahreyn’de konuşlu.

İran’ın seçkin silahlı gücü olan Devrim Muhafızları’nın yapmış olduğu balistik füze denemelerini Washington nükleer konusundaki Birleşmiş Milletler kararına ve 2015 anlaşmasına aykırı olduğunu söylüyor.

Caferi, “İran’ın karada, havada ve denizde füze kabiliyeti giderek büyüyor; bu bizim için çok kesin bir ilke konusu. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de yeni yaptırımlar üzerine yapmış olduğu açıklamada, “Amerikalıların bazı eylemleri nükleer anlaşmanın lafzına ve ruhuna aykırı. Bunlara karşı çıkacağız.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ