Sanikhaber.com

AB Bakanı Ömer Çelik, Komisyon’dan Genişleme Sorumlu Üyesi Hahn İle Ankarada Görüştü

AB Bakanı Ömer Çelik, Komisyon’dan Genişleme Sorumlu Üyesi Hahn İle Ankarada Görüştü

Avrupa ile Türkiye arasında yeni bir kriz ortaya çıktı. Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik’e, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn,’dan ” Türkiye ile AB arasında katılım müzakereleri olmasın, onun yerine terör, göç ya da diğer alanlarda güçlü işbirliği ” teklifleri sunuluyor. Bakan Çelik ise bu şekilde sunulan tekliflerin hepsini kesinlikle reddedildiğini vurguladı. Katılım müzakerelerinin dışında sunulan herhangi teklif bütün anlaşmalara ve şimdiye kadar yürütülen ilişkilere ayrıdır, açıklaması yapıldı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Olan Johannes Hahn Bugün sabah saatlerinde Türkiye’ye geldi. Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye raporunun görüşüleceği kritik toplantı öncesi AB Bakanı ve Başmüzakereci olan Ömer Çelik ile bire bir özel görüşme yapıldı. Görüşme öncesi açıklamalarda bulunan Bakan Çelik, Avrupa Parlamentosu bugün oylanacak söyleminin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Türkiye raporunda müzakerelerin askıya alınması çağrısı yapılacağı haberlerini, ayrıca üyelik müzakereleri yerine güçlü iş birliği çağrılarını nasıl değerlendiriliyor sorularını cevapladı. Bakan Çelik, ” Türkiye-AB arasında ki ilişkinin omurgasının katılım müzakereleri olduğunu vurgularken, Katılım müzakerelerinin dışında herhangi bir teklif Türkiye-AB arasında ki bütün anlaşmalara ve şimdiye kadar sürdürülen ilişkinin doğasına aykırıdır ” şeklinde ifadelere yer verdi.

Bu yapılan çağrının yıllar önce ilk olarak Avrupa projesine de karşı duran aşırı sağ kesimler tarafından dillendirildiğini hatırlatan Bakan Çelik, sözlerine şu şekilde devam ettim: ” Bunlar esasen Avrupa değerlerine de karşı kesimler. Sonra zaman  içinde bunun maalesef bazı ana siyasi akımlara da sirayet ettiğini gördük. Şöyle  bir şey söz konusu değil: ‘Türkiye ile AB arasında katılım müzakereleri olmasın,  onun yerine terör, göç ya da diğer alanlarda güçlü bir iş birliği’ şeklindeki  tekliflerin hepsini elimizin tersiyle itiyoruz. Bu tekliflere kapı açanlar  esasında birilerinin Avrupa projesini baltalamasına da kapı açıyorlar. Bunlar  sağlıklı teklifler değil. Bir gün Türkiye ya da 28 AB ülkesi böyle bir karar  vermeye yaklaşırsa o başka bir meseledir. Ama bugün böyle bir karar verilmemişken  ilişkinin doğasını buraya çevirmek, aramızdaki ilişkiyi buraya kodlamaya çalışmak  Avrupa projesini sabote etmeye çalışanlara fırsat verir ve çok büyük bir yanlış  olur. ” açıklamasının gerçekleştirdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ