Sanikhaber.com

500 Yıllık Tarihi Eserin Restorasyonu İle İlgili Çalışmalar Başlatıldı! Sultanahmet Camiinin Restorasyonu İçin İmzalar Atıldı

500 Yıllık Tarihi Eserin Restorasyonu İle İlgili Çalışmalar Başlatıldı! Sultanahmet Camiinin Restorasyonu İçin İmzalar Atıldı

Sultanahmet Camii’nin Koruma ve Restorasyonu ile ilgili olarak caminin önünde imza töreni yapıldı. Törende konuşma yapan Veysi Kaynak, “İstanbul’a gelen Müslüman kimseler muhakkak ki bir kez ibadet etmek için buraya uğrdaığı gibi yabancı misafirlerimiz de medeniyetimizin seviyesini görmek için buraya geliyorlar. Her medeniyet kendi mimarisiyle tebarüz eder. İstanbul’un ve Türkiye’nin vasıfları maalesef çeşitli erozyonlara uğradı. Vakıflar Genel Müdürlüğü’müz son 15 yıldaki 4 bin 500’den fazla ecdat yadigarı eseri yeniden insanlığa sunmuştur.” dedi.
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ayrıca konuşmasında “Restorasyonlara sahiplenerek onun hamisi olmak en baştaki banileri kadar olmasa da öneli bir faaliyettir. Restorasyonu gerçekleştirecek firmalara şimdiden kolaylıklar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.
Veysi Kaynak’ın ardından sözü alan Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem ise “Bütün dünyanın gözü önünde olan bu eserin restorasyonuna şahit olmak her bürokratın görmek isteyeceği durumlardan birisidir. Restorasyon sırasında İstanbul turizmini en minimum müdahaleyi sonuçlandıracak tarzda gerçekleşmesini sağlayacağız. Yani ibadete ya da ziyarete kapatarak engelleyici mahiyette bir restorasyon düşünmüyoruz. O nedenle restorasyon aşamalı olarak ilerleyecek.” dedi.
Adnan Ertem, Selimiye Camii restorasyonu için de çalışmaların başlatıldığını, bir sonraki yıl başlanacağını belirtti. Sultanahmet Camii restorasyonunun da 2020’ye kadar tamamlanacağı duyuruldu.

DEV TARİH: SULTANAHMET CAMİİ

1609-1617 yılları arasında I.Ahmed tarafından Sedefkar Mehmed Ağa’ya yaptırıldı. Caminin içerisinde mavi renk ön plana çıkarıldığı için Avrupalılarca “Blue Mosque” olarak söylenir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ